معیارهای انتخاب همسر

 

  در جلسات خواستگاری چه معیارهایی را باید مد نظر داشته باشیم؟​


 

 معیارهای مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد:


  سطح و رشته تحصیلی:

  بهتر است سطح تحصیلی (مدرک) مرد بیشتر یا مساوی سطح تحصیلی زن باشد. پایین‌تر بودن مدرک تحصیلی مرد به اندازه یک مقطع (زن: دكتری، مرد: كارشناسی ارشد/  زن: كارشناسی ارشد، مرد: كارشناسی) اشكالی ندارد به‌شرط آن‌كه مرد از نظر شغل و موقعیت اجتماعی وضع مطلوبی داشته باشد.

  وضعیت اجتماعی و سطح اقتصادی خانواده‌‌ها:

 منظور از وضعیت اجتماعی، شغل و موقعیت یا طبقه اجتماعی پدر و در مواردی مادر است و مراد از سطح اقتصادی میزان درآمد، ثروت و امكانات زندگی است. بهتر است خانواده‌های دختر و پسر در این دو زمینه هم‌شان و نزدیک به یكدیگر باشند. 

 فرهنگ خانواده:

 فرهنگ، نگرش‌های فردی و اجتماعی نسبتا پایداری است كه از باورهای مذهبی و خصلت‌های نژادی و قومی و طبقاتی ریشه گرفته و به‌صورت آیین‌های مذهبی، آداب و رسوم اجتماعی و نیز پوشش، گویش فردی خود را نشان می‌دهد. تناسب فرهنگی بسیار مهم‌تر از تناسب وضعیت اجتماعی اقتصادی است. از بین عناصر سازنده فرهنگ، بیشتر از همه باید تناسب مذهبی، نژادی و پس از آن همسانی در آداب و رسوم خانوادگی را جدی گرفت.

  میزان برون‌گرایی:

 برون‌گرایی و درون‌گرایی دو صفت مثبت و نسبتا ثابت شخصیت هستند. خوب است مرد برون‌گراتر از زن باشد و یا اگر زن برون‌گراتر است، فاصله خیلی زیاد با مرد نداشته باشد (در این زمینه اگر در صحبت‌های میان فردی به نتیجه نرسیدید مراجعه نزد مشاوره قبل از ازدواج توصیه می‌شود).

​  شغل:

 بررسی کنید و ببینید طرف مقابل آیا تمایل به اشتغال دارد یا خانه‌داری؟ سپس در این رابطه به مقایسه با دیدگاه خود بپردازید.

  تندرستی:

 نداشتن بیماری‌های مزمن ناتوان‌ساز، وخیم و سخت درمان و ژنتیكی كه فرزندان را دچار معلولیت می‌سازد.

​  استقلال:

 كسی برای تشكیل خانواده آماده است كه بتواند از نظر عاطفی دوری از پدر و مادر را تاب آورد و تعامل عاطفی سازنده و پایداری با همسر خود برقرار سازد. دربرنامه‌ریزی‌های زندگی و حل مشكلات آن، مطابق سن، آگاهی و تجربه خود و البته با مشورت كارشناسان تصمیم بگیرد و عمل كند.

  مسئولیت‌پذیری و فعالیت:

​ تنبل و غیرفعال نبودن در اداره‌ زندگی. بی‌خیالی و بی‌تعهدی در انجام وظایف. در مواردی، بی‌مسئولیتی با نداشتن استقلال همراه است ولی این دو خصوصیت می‌توانند جدا از هم نیز باشند.

  خوش اخلاقی:

 حُسن خلق سه نشانه دارد. 1-​ خوشرویی: در بیشتر زمان‌ها داشتن چهره‌ای گشاده و شاد 2-پاكیزگی و زیبایی كلام: پرهیز از دشنام، تحقیر، تمسخر 3- نرم‌خویی: دور بودن از خشونت، لجبازی، قهر طولانی.

​  پاكدامنی:

 پاكدامنی یعنی دوری از آلودگی‌ها و روابط نامشروع جنسی، خویشتن‌داری و مقاومت در برابر وسوسه‌ها و محرک‌های غریزه‌ جنسی و نیز نداشتن سابقه طولانی از رفتارها و دوستی‌های غیراخلاقی.

  سلامت روان:

 اطمینان از این كه فرد دارای روان رنجوری‌های مزمن و ناتوان‌ساز و غیره و روان‌پریشی‌های شدت افزا نباشد.

  دینداری و ایمان​:

 دینداری سه جنبه مهم دارد: 1- باورهای درست و روشن درباره خدا، جهان آخرت، انبیا و اوصیای الهی و حقایق نظام آفرینش 2- اخلاق به معنای داشتن فضیلت‌ها و صفات مثبت درونی مانند صداقت، حیا، امانت، شكر، صبر و غیره و دور بودن از رذیلت‌ها و صفات منفی مانند حسادت، تكبر، حرص و غیره. 3- عمل به احكام دینی یعنی انجام واجبات و ترک محرمات.

  شایستگی خانوادگی:

 در خانواده‌ شایسته پدر و مادر در درجه‌ اول و برادران و خواهران بزرگ‌تر، در درجه بعد، افرادی سالم و دور از مشكلات حاد اخلاقی هستند. خانواده خوب محیطی آرام و بدون تنش‌های شدید و مكرر دارد. طلاق، اعتیاد، بزهكاری، خیانت، خشونت‌های پی‌درپی و آسیب رساندن از نمایان‌ترین نمونه‌های ناشایستگی خانوادگی است.

​  راستگویی:

 صداقت اعتماد می‌آورد. دروغ‌های عمدی و بزرگ اعتماد را از بین می‌برد و بدبینی و ناامنی را جایگزین می‌سازد.                                                  
 لازم نیست برای نشان دادن صداقت خطایی كه فرد در گذشته انجام داده و دیگر تكرار نشده است، اعتراف كرد. چیزی را نباید پوشاند كه با گذشت زمان و تحقیق آشكار می‌شود. مانند نادرستی در بیان سن، شغل، مدرک تحصیلی، بدهی مالی، عقد و ازدواج قبلی، بیماری ادامه‌دار، عیب و نقص جسمی و عضوی، جدایی والدین، مسئولیت ذهنی و جسمی یكی از اعضای خانواده.


   مشاور: عطاریان - مرکز مشاوره تبیان