معرفی کتاب

آنچه پيش از ازدواج بايد بدانيم، مژده اسدی

 نويسنده كتاب پيش‌رو با پرداختن به مسائل حقوقی و روان‌شناسی پيرامون ازدواج و ارائه راهكارهای مناسب و كارآمد، چگونگی انتخاب درست شريک زندگی را جهت جلوگيری از مشكلات و چالش‌های موجود در زندگی مشترک آموزش می‌دهد.

گزیده‌ای از کتاب:

اصولا به ازدواجی می‌توان موفق گفت كه زن و مرد در زندگی مشترک خود به لحاظ ذهنی و روانی ارضا باشند و اين ارضا شدن موقعی رخ می‌دهد كه زن حس كند تكيه‌گاه قوی در كنار خود دارد و مرد نيز حس كند كه برای همسر و فرزندان‌ش تكيه‌گاه واقع شده است. بهترين حالت اين است كه پسر تكيه‌گاه و دختر تكيه‌دهنده باشد، ولی در حالت ديگر نيز قابل قبول است كه هم دختر و هم پسر تا حدی به‌ هم تكيه كنند و يا در حالت سوم كه نه دختر و نه پسر زياد به يكديگر اتكا نكنند. حالت چهارمی هم وجود دارد كه به‌عنوان ازدواج موفق تلقی نمی‌شود و آن اين است كه زن تكيه‌گاه و مرد تكيه‌دهنده و متكی به او باشد. در اين حالت حس تكيه‌گاه خواهی كه در ميان خانم‌ها وجود دارد و حس تكيه‌گاه واقع شدن كه در ميان آقايان وجود دارد، ارضا نشده باقی می‌ماند و باعث بروز مشكلات جدی در زندگی مشترک طرفين می‌شود.

 

مشاوره ازدواج، محمدرضا دژکام

یکی از مقوله‌های اساسی که امروزه در علم روان‌شناسی نوین و مشاوره بسیار مورد توجه کارشناسان و مشاوران در تمام دنیا قرار گرفته و می‌گیرد، بحثی با عنوان «مشاوره ازدواج» است.

مقوله‌ای بحث‌برانگیز که تمام افکار، ذهنیات و شالوده‌های اساسی علمی روان‌شناسان، روان‌پزشکان، مددکاران اجتماعی، مشاوران خانواده و به‌ویژه مشاوران ازدواج را به خود معطوف کرده است!

آری، در جوامع امروزی با وجود پیشرفت‌های روزافزون تکنولوژی، آدمی در مقوله زندگی شخصی خویش گاهی دچار نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی می‌شود! چرا و چگونه باید این فرایند از زندگی خود را به‌درستی به سرانجام خوشایندی برساند؟! آیا می‌توان ازدواجی موفق و پایداری داشت؟!

بنابراین می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که برای داشتن یک ازدواج موفق و پایدار، برای رسیدن به آرامش درونی و گریز از تنش‌ها، فشارهای روانی، استرس‌های حاکم بر زندگی روزمره و خلاصه برای این‌ که بتوانیم به آنچه از یک زندگی مشترک ایده‌آل می‌خواهیم برسیم، به «مشاوره» نیاز داریم!

کتاب حاضر حاصل سال‌ها تجربه علمی، عملی و تجربی در مشاوره ازدواج و خانواده است.
در این کتاب سعی بر آن شده تا با رویکردی ساده و در عین حال علمی و به زبان ساده و شیوا، از ابعاد گوناگون به مقوله ازدواج نگریسته شود.

 

هفت اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج، جان گاتمن و نان سیلور

جان گاتمن در کتاب هفت اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج، یک‌سری راهنمایی‌های عملی برای پایداری ازدواج همسران پیشنهاد کرده است. کتاب هفت اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج، راهنمای عملی روابط همسران است که سیستمی را در اختیار زوجین قرار می‌دهد تا سلامت ازدواج‌شان را ارزیابی کنند و روش‌ها و تدبیرهایی را به آن‌ها می‌آموزد تا بتوانند به سازگاری بیشتری در پیوند زناشویی‌شان برسند.

گاتمن، در این کتاب در دوازده فصل به خواننده نشان می‌دهد که چرا بعضی از ازدواج‌های شاد و پایدار، تا چندین دهه دوام می‌آورند، و همسرانی که از ازدواج خود راضی نیستند چطور می‌توانند روابط‌شان را بهبود دهند.

 همسران با تغییر دادن الگوهای رفتاری سمی و ایجاد روابط منطقی و طبیعی مجدد با یکدیگر، در اولین گام می‌توانند جرقه‌ای که باعث شد آن‌ها با یکدیگر پیوند زناشویی ببندند را دوباره شناسایی کرده و به یاد بیاورند. هنگامی که یک ازدواج به تدریج ناخوشایند می‌شود، به راحتی می‌شود علت آن را در نبودن علایق مشترک یا وجود بگومگوهای دائمی جستجو کرد، اما ازدواج‌ها فقط به خاطر بگومگوهای زوجین یا داشتنِ علایق مختلف دچار مشکل نمی‌شوند، بلکه هنگامی مشکل به‌وجود می‌آید که افکار و تعاملات منفی، به تدریج مهم‌تر و ارجح‌تر از جنبه‌های مثبت رابطه می‌شوند. همسرانی که ازدواج شاد و خوبی دارند، می‌توانند تفاوت‌ها را مدیریت کنند و در عین حال پیوند صمیمانه‌ای داشته باشند.