اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

 

همه خانواده‌ها بر این باورند که ازدواج را نباید سرسری گرفت بلکه باید با مطالعه و براساس معیار‌های حقیقی، همسر را انتخاب کرد. از همین روست که مشاوره قبل از ازدواج با یک متخصص یا یک مشاور خبره که در امور خانواده از اطلاعات امروزی برخوردار است، امر مهمی به‌نظر می‌رسد.

ازدواج

اگر در آستانه ازدواج هستید بهتر است سری هم به دفاتر مشاوره ازدواج بزنید. این روزها کارشناسان بسیاری توصیه می‌کنند که زوج‌های جوان قبل از آغاز زندگی مشترک حتما با مشاور معتمد مشورت کنند. بی‌شک زندگی مشترک افقی روشن و جلوه گاهی زیبا برای تولدی دوباره است، مشروط بر آن که وجوه ضروری این اشتراک، یعنی توانایی‌ها و مهارت­‌های خاص و سازنده، در تفکر، بینش و عملکرد انسان مشاهده و ملاحظه شود.


مشاوره قبل از ازدواج گامی در جهت زندگی بهتر:

اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند، این امر به زندگی بهتر و دوام آن کمک شایانی خواهد کرد. مشاوره قبل از ازدواج به‌عنوان مهم‌ترین نکته‌ای است که به افراد کمک می‌کند واقع‌بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند، چراکه پایه و اساس ازدواج بر‌مبنای معیار‌های عقلانی استوار است.

جوانان بسیاری در زمان عقد یا نامزدی یا آشنایی قبل از ازدواج، یک زندگی ایده‌آل و بدون هرگونه اختلاف و درگیری را تصور می‌کنند و با چنین دیدگاهی بر این باورند که بین‌شان 100 درصد تفاهم وجود دارد، غافل از این که در نخستین مشکلی که برای‌شان هنگام زندگی مشترک به وجود می‌آید، آرمان‌ها و رویاهایشان به یک‌باره فرو می‌ریزد و سریع از زیر بار مسئولیت زندگی مشترک شانه خالی می‌کنند و تصمیم به جدایی می‌گیرند. به‌همین لحاظ مراجعه به مشاور قبل از ازدواج روند مطلوبی در شناخت فرد مقابل و شناخت خود فرد، هنگام قرار گرفتن در چالش‌های دونفره، ایجاد می‌کند و شناختی نسبی از شرایط روحی، فکری و اجتماعی هر دو نفر به آن‌ها داده و درصد موفقیت زندگی زیر یک سقف آن‌ها را بیان می­‌کند. در همین راستا مشاوران به مراجعه‌کنندگان خود توصیه‌هایی می‌کنند. طبیعتا افراد به‌لحاظ شرایط خانوادگی و تربیت دارای فرهنگ و مسائل اخلاقی خاص هستند. بنابراین توجه به مسائل زیر هنگام ازدواج الزامی است:

1. در انتخاب همسر عجله و شتاب نکنید. این امر را با بررسی و تحقیق انجام دهید. 
2. چنان‌چه پدر و مادر و خانواده‌های وابسته، سخت‌گیری می‌کنند، برای متقاعد کردن آن‌ها از مشاور خانواده کمک بگیرید. 
3. در انتخاب همسر پس از  بررسی معیار‌های طرف مقابل، وضع خود را با وی مقایسه کنید و در صورت هماهنگی تصمیم­‌گیری کنید، یعنی باید دختر یا پسر هنگام ازدواج سراغ موردی بروند که حداقل اختلافات فرهنگی، اخلاقی، اقتصادی و غیره را با خود و خانواده‌اش داشته باشند تا زندگی‌شان پایدار باقی بماند. همچنین مشاوران اختلافاتی را که ممکن است بین خانواده‌های داوطلبان ازدواج به‌وجود بیاید، به آن‌ها گوشزد می‌کنند و در واقع اختلافات را برای آن‌ها ترسیم می‌کنند تا با چشم باز برای زندگی مشترک تصمیم بگیرند.

 

صداقت داشتن دو طرف در حضور مشاور:

مشاوره قبل از ازدواج دریچه‌ای است که به سوی شناخت از یکدیگر گشوده می‌شود. مشاوره قبل از ازدواج اگر بر اساس معیارها و شرایط مناسب انجام شود و فرد مشاوره‌دهنده از آگاهی و اطلاعات کافی برخوردار باشد، به دو طرف کمک زیادی خواهد کرد. بنابراین دو نفری که برای مشاوره مراجعه می‌کنند، باید با صداقت کامل مسائل خود را با مشاور در‌میان بگذارند و به عبارتی تسلیم مشاور باشند و به این نکته توجه داشته باشند که مشاوران هیچ‌گاه توصیه به ازدواج نمی‌­کنند، همان‌طور که توصیه به طلاق نمی‌کنند.

در واقع آن‌ها با استفاده از تعاریف و فرمول‌های علمی و بررسی مولفه های تاثیرگذار در ازدواج، مسائل پیش‌روی جوانان را به آنان یادآوری و درصد موفقیت یک ازدواج و ریسک‌های آن را گوشزد می‌کنند. مشاوران هیچ‌گاه اطلاعات خصوصی افراد را در اختیار طرف مقابل نمی‌گذارند، بلکه دو طرف را متوجه تناقض‌ها می‌کنند، بنابراین بهتر است جوانان قبل از ازدواج از مشاوران حاذق حوزه خانواده کمک بگیرند.

در سال‌های اخیر مشاوره قبل از ازدواج به یک فرآیند تخصصی تبدیل شده که البته در همه جای دنیا مرسوم است. اهمیت این مشاوره زمانی مشخص می‌شود که به این نکته توجه داشته باشیم که انسان‌ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند، بنابراین به منظور دستیابی به این شناخت برای ازدواج به کمک مشاور نیاز داریم. 
از آنجا که ازدواج تولد اختیاری است و فرد به اختیار خود تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می‌گیرد. بنابراین یک مشاور حاذق می‌تواند به فرد در انتخاب احسن کمک کند.


چگونگی بررسی ملاک‌های ازدواج سالم توسط مشاور:

اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند این امر به زندگی بهتر و دوام آن کمک شایانی خواهد کرد. مشاوره قبل از ازدواج به‌عنوان مهم‌ترین نکته‌ای است که به افراد کمک می‌کند، واقع‌بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند، چرا که پایه و اساس ازدواج بر‌مبنای معیار‌های عقلانی استوار است.

مشاوران قبل از ازدواج در اولویت اول به روشن ساختن ملاک‌هایی می‌پردازند که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاک‌هایی و ارزش‌گذاری و اولویت‌بندی نامناسب آن‌ها، اغلب موجب ناکامی‌های بعدی می‌شود. بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می‌شود ملاک‌های افرادی که قصد ازدواج دارند، بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد نظر داشتن ملاک‌های مناسب ارائه گردد.


سنجش آمادگی طرفین برای ازدواج:

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌تواند رضایت از زندگی مشترک را تحت‌تاثیر قرار دهد، هر‌چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین‌کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس به‌نظر می‌رسد میزان آمادگی سنی، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد، چنان‌که عدم پختگی روانی، عاطفی، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به‌بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی برای ازدواج مناسب به‌نظر می‌رسد، به تنهایی قابل تکیه نخواهد بود، چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند. ممکن است یک فرد 25 ساله از پختگی و رشد و تکامل روانی، اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد، در حالی که فرد دیگری در سن 35 سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد.

قطعا موارد بی‌شماری هستند که یک مشاور با توجه به روحیات و خصوصیات افرادی که در مقابل او قرار می‌گیرند، گزینش می‌کند و این تست‌ها برای هر شخص با فرد دیگر متفاوت است. اما آنچه که نتیجه کار مشاور را درباره تمام مراجعان، یکسان نشان می‌دهد، کمک در یک انتخاب موفق و شایسته برای تمام افرادی است که قدم در راه ازدواج گذاشته‌اند.